Blog ATP

"Czarnobylska modlitwa" powieść wybitnej pisarki i dziennikarki białoruskiej Swietlany Aleksiejewicz - poleca Teresa Tomaszewska

Teresa Tomaszewska - Lepiej nie wiedzieć ?!

19.09.2012r.

                         Na ziemi czarnobylskiej szkoda człowieka . Ale jeszcze bardziej szkoda zwierzęcia… (…) Co zostawało w martwej strefie po tym , jak uciekli z niej ludzie ?  Stare cmentarze  i cmentarzyska zwierząt. Człowiek ratował tylko siebie , wszystkich  innych zdradził. Po ewakuacji do wsi wkraczały oddziały żołnierzy albo ochotników i rozstrzeliwały zwierzęta. Psy uciekały na dżwięk  ludzkiego głosu … I koty…Konie też nic nie rozumiały…Ani  zwierzęta  domowe , ani ptaki  niczemu  nie były winneumierałystrasznym milczeniu „ (   Swietłana AleksijewiczCzarnobylska modlitwa . Kronika przyszłości .Wyd.Czarne.Wołowiec 2012r.  s. 38   )

Jeszcze jeden cytat  z wyżej wspomnianej książki : Porzucony dom…Zamknięty.

Kotek w oknie. Myślałem ,że to gliniany. Podchodzężywy. Objadł wszystkie kwiaty w doniczkach , geranium . Jak tam się dostał ? Czy może go  zostawili ?

  Na drzwiach karteczka : „ Kochany przechodniu , nie szukaj cennych rzeczy. Nie

 mieliśmy ich.(…) Na innych domach widziałem napisy różnymi kolorami : „ Przebacz

mi domu rodzinny ! „ Żegnali się z domem jak z żywym człowiekiem. Pisali : „ Wyjeżdżamy ranoalboWyjeżdżamy wieczorem „ (…)  „ Nie zabijaj naszej Żulki. Jest dobra. „.(…)

Wszystko zapomniałem…Pamiętam tylko, że tam pojechałem, a więcej nic. Wszystko zapomniałem… Na trzeci rok po wyjściu do cywila coś mi się stało z pamięcią…( s. 81 ).

  Tak wstrząsające  opisy można znaleźć na wielu stronach  Czarnobylskiej  modlitwy” , powieści wybitnej pisarki i dziennikarki  białoruskiej  Swietlany Aleksiejewicz . Odkładam co chwilę   znakomicie napisaną książkę  , żeby złapać oddech wyobrażni.

 

  – No to nie czytaj w ogóle ! – powie ktoś-   Lepiej nie wiedzieć ! „

 - Ale   niewiedza  czyni nas bardziej podatnymi na wszelkiego rodzaju manipulacje ! 

-  I tak bez naszej akceptacji  rządzący  wyrazili już zgodę na budowę  w Polsce elektrowni atomowej , jakbyśmy nie mieli  bogatych pokładów węgla  i gazu łupkowego !

- Mogę ich w następnych wyborach nie wybrać !

- Może tak , może nie ?

      W mediach podano wiadomość , że zmarł na atak serca profesor – współautor  raportu ,     z którego wynikało , że Państwowa Komisja  Wyborcza  korzystała w ostatnich wyborach do parlamentu z serwerów rosyjskich  ( nie mamy swoich ? ) .

 I znowu zmarł ktoś , kto wiedział za dużo ( kolejny przypadek ? ) , może więc lepiej nie wiedzieć ?  Najbardziej  zadziwia  fakt , że  ta informacja o  korzystaniu z serwerów Rosjan  nikogo specjalnie nie obeszła. a  może tak być , że jeśli  w następnych wyborach  nie pójdzie  nawet 61 % wyborców , a nie 51% , jak w  ostatnich wyborach, to i tak dzięki  możliwości elektronicznej manipulacji wygrają ci , którzy mają wygrać, według z góry  założonego

planu ? ( Może uprawiam czarnowidztwo ? Bardzo chciałabym  się mylić ). 

  Może więc  lepiej wiedzieć  o  możliwościach tego rodzaju manipulacji ,żeby się przed nią zabezpieczyć  ?!  Mamy tylu niezwykle zdolnych informatyków !

 

     Kiedy mówiłam przed 11 laty w dokumentalnym  filmie Psychole „ , w reżyseriiAnny

T. Pietraszek  o ,  jeszcze nieuświadomionym przez wielu ludzi  zagrożeniu  , bardziej niebezpiecznym od dwóch nam znanych totaliryzmów , to jest  MANIPULACJI   UMYSŁAMI  LUDZKIMI  , nie wiedziałam ,  że  w tak krótkim czasie  manipulacja  stanie się powszechnie stosowanym  narzędziem  w polityce , telewizji i  innych mediach  prorządowych .

      Jan Krzysztof Kelus , kolega red.Adama Michnika z czasów działalności opozycyjnej w PRL , po wielu latach milczenia napisał do redakcji  „ Uważam Rze „ (  17- 23. 09. 2012r) list otwarty . Warto z niego zacytować kilka zdań : „ ( … ) Twoją obsesją stała się obrona najważniejszego wyboru , jakiego dokonałeś. Tego z czasów Magdalenki i okrągłego Stołu. (…) przez całe te lata polemika z Twoimi  poglądami groziła  wykluczeniem z mainstreamu , skazywała  na medialny niebyt ,  manipulację i opatrzenie  adwersarza etykietą „ oszołoma”  (…)  Pojawiają się nowe zagrożenia , nowi nieprzyjaciele wolności. Od pewnego czasu są nimi Twoje  pozwy. Nie potrafię wyjaśnić , dlaczego ostatni z nich , ten przeciwko p. Rafałowi Ziemkiewiczowi  ( pełen inwektyw i pomówień ) skłonił mnie do napisania tego listu (…) Tak więc reasumując podobnie  jak p. Rafał Ziemkiewicz uważam  ,że pozywając swych krytyków , zastraszasz potencjalnych polemistów , działasz przeciwko wolności słowa i ograniczasz swobodę debaty publicznej ( …) „

 

  Lepiej o tym nie wiedzieć i nadal czytać G.W. ?  Ja wolę wiedzieć  i nie czytać ,

 podobnie jak nie jeść trujących frytek w McDonaldzie.

  A wracając do   „ Czarnobylskiej modlitwy „ , to kiedy ją  czytam  ogarnia mnie kosmiczny smutek i żałość nad kondycją  ludzką , mimo iż  robię  przerwy w  lekturze ,       żeby odzyskać  równowagę ducha.   A tak na marginesie , w mojej wsi ludzie nie przeżyli   katastrofy czarnobylskiej , a traktują  swoje zwierzęta w  równie bezduszny sposób. Na przykład trzymają  po dwa , cztery psy na metrowym łańcuchu , w budach podszytych wiatrem  !  A zimy u nas ostatnio bywają srogie! A w ogóle  po co aż cztery ?  Żeby głośno szczekały na widok każdego obcego człowieka ?

  „ Człowiek człowiekowi wilkiem „ – powiada stare porzekadło  .  Ale wilki , kiedy chcą przetrwać  mrożną zimę , jednoczą się, współpracują w zdobywaniu pokarmu, a ludzie ?

      Mam nadzieję ,  że w innym wymiarze  odpowiedzialni za stan rzeczy w Czarnobylu ,

 po  wybuchu reaktora , czy po katastrofie smoleńskiej  10 kwietnia 2012r.  będą musieli oglądać całe ZłO , którego byli sprawcami  i to będzie ich PIEKŁO !

    

       Zadaję sobie pytanie , co sprawia  , że w ludziach jest tyle okrucieństwa ?   Czy  przyczyną jest  niewiedza , strach , chciwość  ?  Może  to nie zła ich wola , a brak wyobrażni  empatycznej  tworzy   przepaść między ludżmi i podporządkowanymi im zwierzętami  ?

 Co sprawia ,że ludzie zatracają zdolność współodczuwania ? Że coraz częściej znajdują przyjemność w dręczeniu swoich bliskich  ? Może dominacja nad kimś pozwala

im choć na chwilę zapomnieć o swoim  strachu  przed  śmiercią , starością , samotnością , chorobami , utratą mienia  i wielu innych rzeczy? 

 

STRACH , STRACH. To on tak naprawdę rządzi ludżmi , a przecież jest wiele sposobów     żeby go zminimalizować , zracjonalizować, zredukować . Trzeba tylko  CHCIEĆ  zmierzyć  się   z nim , ale do tego potrzebna jest  odwaga, cierpliwość, skupienie , zdolność wyciągania wniosków , motywacja do wysiłku – cechy coraz rzadsze u ludzi żyjących w ciągłym  pośpiechu i  nastawionych na konsumpcję , szybki sukces  i awans społeczny.

   

       Czy lepiej o tym wiedzieć , czy nie ?  Ja wolę wiedzieć , bo  dzięki temu  żyję  w wolności  od  lęków i  cieszę  się każdą , darowaną mi chwilą. I tak na przykład dzisiaj : zachwycają mnie chmury ,  sprawiające  wrażenie  przyklejonych  do błękitnego tła , słońce ,  kwitnące jeszcze  o tej porze , pomarańczowe  turki  i różowe  marcinki ,   fruwające  motyle

i  świergolące  wróble – słowem przyroda z całym swym bogactwem kształtów i kolorów .

 

„ Jak liczne są dzieła Twoje , Panie !  / Ty wszystko mądrze uczyniłeś : /  ziemia  jest pełna Twych  stworzeń. (…)  Błogosław , duszo moja , Pana ! / Alleluja „ ( Psalm 104, 24,35 )

Teresa Tomaszewska 

facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Człowiek, który w ekspresyjnej wypowiedzi, w rozdygotaniu polemicznym nie kojarzy, iż w dwu wypowiadanych po sobie zdaniach drugim przeczy pierwszemu - to osobnik specjalnej troski. Zatem powinien podlegać leczeniu a...

18-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Zmiana od dawna zaklepanej nazwy: „Polskie obozy koncentracyjne/zagłady” na zgodne z prawdą: „Niemieckie, nazistowskie obozy” nie wywołała negatywnej reakcji w Niemczech - to było oficjalne godne przyjęcie. Zaskoczył natomiast rezonans...

13-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Interesy, interesy…

Trynd zależy od sezonu. Trzeba ścigać elementy antyproletariackie – się ściga; antysocjalistyczne – owszem; syjonistyczne - a jakże; ogólnie wsteczne – obowiązkowo; antysemickie – z gorliwością. Jeno recydywne antypolonizmy w...

05-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Antysemityzm na za…

- Ciągłe wciskanie, boć jakiś czas temu mieliśmy już okazję do zastanawiania się nad stanem lewych organizmów, a dokładniej osłabionych wobec rzeczywistości intelektów, kupujących i sprzedających byle co.

03-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

No cóż Kolego, skoro uznałeś temat za alarmujący, nie mogę zostawić listu do zwyczajowej sobotniej korespondencji.

29-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Przepraszam, że w ubiegłym tygodniu zostawiłem Cię z trudnym tematem o czarnych legendach, budowanych w kategoriach strategii, kiedy tu i teraz szaleje jakaś dziwna taktyka.

29-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

List najmłodszej aktorki Polonijnego Tea…

List najmłodszej aktorki Polonijnego Teatru Telewizji Nicole Oszczypała (13 lat) do reżesera Witolda Rosowskiego Drogi Panie Witku Rosowski, proszę skierować ten list do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękuje bardzo, że mogłam...

21-01-2018 Publicystyka

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki Czarna legenda – jas…

 Od czasu do czasu gdzieś tam - w różnych konfiguracjach i pod wydumanymi preteksami - pojawia się echo oskarżeń chrześcijan, szczególnie katolików, o współudział w masowych zagładach: A to Żydów...

21-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

"Najbardziej skrajny przypadek łamania wolności słowa od czasu komunizmu" /…/ "Czy ktoś chce, aby karać więzieniem za głoszenie poglądów o szkodliwości aborcji? Również poglądów religijnych w tym zakresie?

15-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki- Z listów do przyjac…

Rozumiem Twoją radochę, wręcz entuzjazm w związku z – jak rzekłeś – „szurnięciem Maciarowskiego”. Od początku minister Macierewicz stał wam kością w gardle.

13-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Kolejny raz Twoja zaciętość postępowego dyskutanta - powstałego z woli (?) centrali - zmusza do przypomnienia spraw fundamentalnych. A ponieważ nie chcę udawać, iż to nowe odkrycie, po prostu prześlę...

08-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Zdjęcia z kolejnej próby "Krzak gor…

Zdjęcia z kolejnej próby do sztuki "Krzak Gorejący" - autorstwa wybitnego polskiego dramaturga Janusza Krasińskiego. Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Rapczewskiego.   {gallery}teatr/krzak_gorejacy_proba_druga, limit_quantity=6{/gallery}    

08-01-2018 PolonijnyTeatrTelewizji

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Dziennikarskie ( i…

Czy w 2018 r. - wiek po wyjściu Polski ze 123-letniej niewoli - nie byłoby właściwe, aby kolejne spotkanie ludzi mediów zostało zorganizowane w stolicy, w Warszawie? Z modlitwą przy...

01-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Jan Karandziej członek KSD odznaczony Kr…

Jan Karandziej, człowiek „Solidarności”, działacz i członek komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, więziony, skazany na emigrację – powrócił do Polski w grudniu 1988 r. Kochający mąż i ojciec siódemki...

29-12-2017 Aktualności

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Oczekiwania i speł…

Oczekiwania, boć to czas - szczególnie dla nas chrześcijan - wzmożonej nadziei na dobre zmiany- w świecie, w Ojczyźnie, wokół nas i w nas samych. Wyzwolenia z gorączkowego, niecierpliwego i...

24-12-2017 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Nasz Patron

św. Franciszek Salezy
Nasz patron
św. Franciszek Salezy