Publikacje

Prezydent RP Andrzej Duda w Norwegii - relacja kol. Iwony Flisikowskiej, OGd.KSD

13324105 1115707468475760_225352637_o

Red. Iwona Flisikowska relacjonuje:

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Królestwie Norwegii

Twórcza i owocna podróż, tak można w kilku słowach ująć kilkudniową wizytę Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z Małżonką w Królestwie Norwegii w dn.22-25 maja br.

Tak jak zapowiedział Minister Krzysztof Szczerski, na początku tego roku,  aktywność dyplomatyczna prezydenta Andrzej Dudy w pierwszej połowie roku jest  głównie poświęcona budowaniu konsensusu wokół decyzji, jakie mają zapaść podczas lipcowego szczytu NATO. Ważnym jej elementem była  niewątpliwie wizyta Prezydenta w Norwegii

W pierwszym dniu swojej wizyty, 22 maja br. Prezydent Duda spotkał się z Polonią w ambasadzie w Oslo, gdzie wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-norweskiej współpracy, za działalność na rzecz środowisk polonijnych oraz krzewienie polskiej kultury i tradycji.

Nazajutrz uroczyście, pomimo niesprzyjającej aury, polską Parę Prezydencką przywitał przed Pałacem Prezydenckim, król Harald V z królową Sonją oraz JKW książę Norwegii Haakon Magnus z księżną Mette-Marit.

Następnym akcentem była ceremonia złożenia wieńców przez Prezydenta RP i Króla Haralda przed Pomnikiem Narodowym. W godzinach południowych Prezydent Duda spotkał się też  z Przewodniczącym Parlamentu KN Olemicem Thommessenem. Owocne było również spotkanie z Premier Erną Solberg w jej rezydencji oraz późniejsze spotkanie z przedstawicielami mediów.                       Uwieńczeniem tego dnia było zaproszenie naszej Pary Prezydenckiej na oficjalny obiad wydany przez Króla Haralda i Królową Sonję w Pałacu Królewskim.

W wtorek 24 maja br. Prezydent Andrzej Duda i Król Norwegii Harald V zainaugurowali Polsko-Norweskie Forum Gospodarcze na które przybyło wielu prelegentów i uczestników.

W południe, ważnym akcentem w Norweskim Instytucie Noblowskim była szeroko komentowana wypowiedź Prezydent RP, który powiedział, m.in.: To wielki zaszczyt móc zwracać się do członków instytucji, która wniosła tak znamienity wkład w stabilność i postęp ludzkości. Pokój jest jedną z najwyższych ludzkich wartości. Umożliwia on zarówno nasz indywidualny rozwój, jak i wzrastanie całych narodów. Co jednak najważniejsze, jest to najbardziej powszechne pragnienie każdego człowieka. "Od powietrza, głodu, ognia i wojny. Wybaw nas Panie!". - Od stuleci słowa te wypowiadają ludzie modlący się o życie w pokoju, bezpieczeństwie i sprawiedliwości. Nic nie jednoczy zbiorowości ludzkich silniej niż pragnienie pokojowego, szczęśliwego życia. Realizacja tego pragnienia jest wielkim zadaniem polityków. Za każdym razem, kiedy świat pogrążał się w upadku i cierpieniu, jego przywódcy usiłowali zbudować nowy, lepszy porządek. Kierowała nimi zawsze ta sama myśl: "nigdy więcej". Za każdym razem ponosili jednak klęskę. (…) Przemawiam tu w imieniu narodu, który wiele w swych dziejach doświadczył. Polacy dobrze rozumieją prawdziwą wartość pokoju. Rozumieją też jednak, że wolność i godność ludzka jest bezcenna. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że w dłuższej perspektywie nie da się utrzymać pokoju bez sprawiedliwości”.

Istotna częścią podróży Prezydenta Dudy do Norwegii była też wizyta w Kwaterze Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan z udziałem Króla Haralda V, ministra obrony Norwegii Ine Eriksenem Soreide oraz szefem Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił zbrojnych Norwegii, gen. Runem Jakobsenem.

 – Rozmawialiśmy o tym, co dzisiaj bardzo istotne. O tym, jaka jest wielka w tej chwili sytuacja bezpieczeństwa w naszej części Europy i na świecie – oświadczył po spotkaniu Andrzej Duda. Dodał, że strona norweska jasno wskazywała, iż jakiekolwiek zagrożenie w Europie Środkowo-Wschodniej stanowi zagrożenie także dla Norwegii, dla północnej części Europy i należy traktować te elementy łącznie. Prezydent podkreślił, że polskie i norweskie stanowisko w sprawie bezpieczeństwa, a także tego, jak powinno dalej postępować NATO jest absolutnie zgodne. NATO powinno rozwijać swoją obecność, wzmacniać je zwłaszcza wobec sytuacji, w której Rosja w ewidentny sposób zwiększa swoje zdolności tzw. dostępowe, czyli blokujące możliwość przyjścia z pomocą w przypadku agresji – stwierdził Prezydent Duda.

Ostatnią, równie ważną i wzruszającą częścią wizyty w Królestwie Norwegii była ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP na grobach polskich żołnierzy, jeńców i cywilnych ofiar wojny w Hakvik. W ceremonii uczestniczył również Król Harald V i małżonka Prezydenta RP, Agata Duda. Poruszające słowa Prezydenta były uwieńczeniem 4 dniowej wizyty w Królestwie Norwegii:  "Tak, jak powiedziałem kilka dni temu stojąc nad grobami ponad tysiąca polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Monte Cassino, to powtarzam to jeszcze raz tutaj blisko Narwiku. Polska jest dumna ze swoich żołnierzy, bo nieśli dla nas prawo do współdecydowania o wolności, do współdecydowania o porządku bezpieczeństwa Europy. Dali nam to prawo, wywalczyli je swoim bohaterstwem, swoją krwią, swoim oddaniem, a często także - i niestety - swoją śmiercią" - mówił prezydent podczas ceremonii. "Ale Polska nigdy tego swoim synom nie zapomni" - zapewnił.

Prezydent Duda przypomniał wszystkim, że 76 lat temu w maju 1940 roku przez Hakvik szli polscy żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Ich celem było wyzwolenie Narwiku. "To byli w większości polscy górale z Podhala, twardzi ludzie. Szli tutaj z gniewem, ale i z radością w sercu, bo mieli znów okazję zmierzyć się ze swoim znienawidzonym wrogiem, który zajął i zniszczył ich ojczyznę" – mówił Prezydent. Zaznaczył również, że polscy żołnierze walczyli ramię w ramię z bohaterskimi Norwegami, z żołnierzami francuskimi i innymi aliantami. "Walczyli przeciwko Niemcom, przeciwko żołnierzom Hitlera, który chciał zniszczyć nie tylko Polskę, ale chciał władać całą Europą. Walczyli i zwyciężyli. To była pierwsza duża wygrana bitwa II wojny światowej. Bitwa, która przeszła do historii, także głęboko do polskiej historii i historii polskiego wojska" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że część ze zwycięzców, ponad 100, pozostała w tej ziemi na zawsze; ziemi, która jednak przyjęła ich z przyjaźnią. "Spoczęli wśród ludzi, dla których walczyli, walcząc także za swoją ojczyznę i przez których zostali zapamiętani. Dowodem na to, że zostali zapamiętani jest obecność z nami jego królewskiej mości, króla Haralda V, (...) obecność wszystkich państwa, mieszkańców Hakvik, Narwiku" - mówił Prezydent Duda. Przypomniał też, że król Haakon VII w 1942 r. odznaczył dowódcę podhalańczyków, generała Zygmunta Szyszko-Bohusza oraz jego oficerów i żołnierzy, krzyżem wojennym Norwegii. Prezydent stwierdził też, że bitwa o Narwik przeszła do annałów historii polskiej walki o wolność i historii bohaterstwa polskiego żołnierza w czasie II wojny światowej. Podobnie zapisała się - zdaniem Prezydenta - bitwa pod Monte Cassino, bitwa pod Arnhem czy powstanie warszawskie. Prezydenta ocenił, że wydarzenia te - choć tragiczne - przyniosły jednak sławę i chlubę polskiemu żołnierzowi, który niezmiennie walczył o wolność "waszą i naszą".

Na zakończenie Prezydent Duda podziękował wszystkim za obecność podczas uroczystości, za dbanie o cmentarz i za pamięć o polskich żołnierzach. Podkreślił, że wszyscy Polacy są za tę pamięć ogromnie wdzięczni. Podziękował również za udział w uroczystości Królowi Haroldowi V oraz za zaproszenie i owocną wizytę w Królestwie Norwegii.

Specjalne podziękowania dla Pana Dyrektora Marka Magierowskiego i dla Pani Anetty Czarneckiej z Biura Prasowego Prezydenta RP za umożliwienie i pomoc w obsłudze medialnej wizyty Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w Królestwie Norwegii.

 fot. Prezydent.pl

Ad.redakcja portalu KSD: generalnie unikamy tekstów związanych bezpośrednio z polityką, jeśli nie dotyczą w żadnym aspekcie spraw wiary; ten tekst publikujemy w podziękowaniu Panu Prezydentowi za przyjęcie na pokład samolotu reporterki KSD – serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy Pana Prezydenta, wzorowego katolika i Polaka ! /atp/

facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

Krzysztof Nagrodzki - Mianowanie na „ant…

Przyznaję - to już chodziło kilka lat temu, ale skoro ponownie wracasz Koleżanko do tych oskarżeń (Centrala każe?...)- przypomnijmy sobie.

15-04-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Zapraszamy na II Rzeszowski Bieg Trzeźwo…

Szczęść Boże Zapraszamy 1 maja br. do udziału w II Rzeszowskim Biegu Trzeźwości im. ks. Franciszka Blachnickiego. Organizatorami są: Katolickie Stowarzyszenie TABOR, Diecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości, Ruch Światło – Życie i Domowy...

10-04-2018 Aktualności

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Prostota i prostac…

Tak, to czasami bywa mylące. Ale nie aż tak bardzo, żebyśmy mieli alibi. Zatem spróbujmy raz jeszcze jakoś to ułożyć: Prostota to

07-04-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki - Pomiędzy „Hosanna…

Czy można nazwać krańcowe rozpiętości naszych ocen i decyzji poszukiwaniem egzystencjalnym, czy raczej uleganiem sezonowym „modom” światopoglądowym, lansowanym i narzucanym przed tutejszych akwizytorów, ogarniętym i zatrudnionych przez ukrytego, złowrogiego szefa…

30-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki- Wziątki polityczne

Nie Koleżanko, wiara nie jest li tylko sprawą prywatną. Z niej bowiem rodzą się idee, decyzje, postawy, czyny, oddziaływanie na rodziny, na społeczeństwo, na narody, na państwa.Ale przede wszystkim –...

25-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki - Z listów do przyja…

Czytam właśnie (już sporadycznie) pewien tygodnik - do nabywania którego egocentrycznie - przyznaję, ongiś Cię namówiłem - i zaczynam rozumieć, dlaczego Twoja wiedza jest nieadekwatna do naturalnych możliwości kojarzenia.

18-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

 Nie, nie, nie mam satysfakcji z bólu bliźnich, jeno konstatuję fakt z nadzieją, że to doświadczanie zrodzi mądrość. A przynajmniej zwielokrotni szanse.

11-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki - Spiski, spiski, sp…

Ale się narobiło! Polska i Polacy to czołówka spisku antysemitów. Tak przynajmniej ktoś mógłby sądzić, gdyby łykał jeno głupawki serwowane w mediach postępu. Również światowego.

03-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

 - Chroniczne !? Ano sam sprawdź i zastanów się, czy to o czym pisałem cztery lata temu: „Falowanie bieżączki”(1), „Drżączki bieżaczki (2), albo trzy lata wstecz w liście „Gorączki bieżączki”(3)...

23-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Człowiek, który w ekspresyjnej wypowiedzi, w rozdygotaniu polemicznym nie kojarzy, iż w dwu wypowiadanych po sobie zdaniach drugim przeczy pierwszemu - to osobnik specjalnej troski. Zatem powinien podlegać leczeniu a...

18-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Zmiana od dawna zaklepanej nazwy: „Polskie obozy koncentracyjne/zagłady” na zgodne z prawdą: „Niemieckie, nazistowskie obozy” nie wywołała negatywnej reakcji w Niemczech - to było oficjalne godne przyjęcie. Zaskoczył natomiast rezonans...

13-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Interesy, interesy…

Trynd zależy od sezonu. Trzeba ścigać elementy antyproletariackie – się ściga; antysocjalistyczne – owszem; syjonistyczne - a jakże; ogólnie wsteczne – obowiązkowo; antysemickie – z gorliwością. Jeno recydywne antypolonizmy w...

05-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Antysemityzm na za…

- Ciągłe wciskanie, boć jakiś czas temu mieliśmy już okazję do zastanawiania się nad stanem lewych organizmów, a dokładniej osłabionych wobec rzeczywistości intelektów, kupujących i sprzedających byle co.

03-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

No cóż Kolego, skoro uznałeś temat za alarmujący, nie mogę zostawić listu do zwyczajowej sobotniej korespondencji.

29-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Nasz Patron

św. Franciszek Salezy
Nasz patron
św. Franciszek Salezy