Publikacje

Prezydent RP Andrzej Duda w Norwegii - relacja kol. Iwony Flisikowskiej, OGd.KSD

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/13324105_1115707468475760_225352637_o.jpg'
There was a problem loading image 'images/13324105_1115707468475760_225352637_o.jpg'

13324105 1115707468475760_225352637_o

Red. Iwona Flisikowska relacjonuje:

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Królestwie Norwegii

Twórcza i owocna podróż, tak można w kilku słowach ująć kilkudniową wizytę Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z Małżonką w Królestwie Norwegii w dn.22-25 maja br.

Tak jak zapowiedział Minister Krzysztof Szczerski, na początku tego roku,  aktywność dyplomatyczna prezydenta Andrzej Dudy w pierwszej połowie roku jest  głównie poświęcona budowaniu konsensusu wokół decyzji, jakie mają zapaść podczas lipcowego szczytu NATO. Ważnym jej elementem była  niewątpliwie wizyta Prezydenta w Norwegii

W pierwszym dniu swojej wizyty, 22 maja br. Prezydent Duda spotkał się z Polonią w ambasadzie w Oslo, gdzie wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-norweskiej współpracy, za działalność na rzecz środowisk polonijnych oraz krzewienie polskiej kultury i tradycji.

Nazajutrz uroczyście, pomimo niesprzyjającej aury, polską Parę Prezydencką przywitał przed Pałacem Prezydenckim, król Harald V z królową Sonją oraz JKW książę Norwegii Haakon Magnus z księżną Mette-Marit.

Następnym akcentem była ceremonia złożenia wieńców przez Prezydenta RP i Króla Haralda przed Pomnikiem Narodowym. W godzinach południowych Prezydent Duda spotkał się też  z Przewodniczącym Parlamentu KN Olemicem Thommessenem. Owocne było również spotkanie z Premier Erną Solberg w jej rezydencji oraz późniejsze spotkanie z przedstawicielami mediów.                       Uwieńczeniem tego dnia było zaproszenie naszej Pary Prezydenckiej na oficjalny obiad wydany przez Króla Haralda i Królową Sonję w Pałacu Królewskim.

W wtorek 24 maja br. Prezydent Andrzej Duda i Król Norwegii Harald V zainaugurowali Polsko-Norweskie Forum Gospodarcze na które przybyło wielu prelegentów i uczestników.

W południe, ważnym akcentem w Norweskim Instytucie Noblowskim była szeroko komentowana wypowiedź Prezydent RP, który powiedział, m.in.: To wielki zaszczyt móc zwracać się do członków instytucji, która wniosła tak znamienity wkład w stabilność i postęp ludzkości. Pokój jest jedną z najwyższych ludzkich wartości. Umożliwia on zarówno nasz indywidualny rozwój, jak i wzrastanie całych narodów. Co jednak najważniejsze, jest to najbardziej powszechne pragnienie każdego człowieka. "Od powietrza, głodu, ognia i wojny. Wybaw nas Panie!". - Od stuleci słowa te wypowiadają ludzie modlący się o życie w pokoju, bezpieczeństwie i sprawiedliwości. Nic nie jednoczy zbiorowości ludzkich silniej niż pragnienie pokojowego, szczęśliwego życia. Realizacja tego pragnienia jest wielkim zadaniem polityków. Za każdym razem, kiedy świat pogrążał się w upadku i cierpieniu, jego przywódcy usiłowali zbudować nowy, lepszy porządek. Kierowała nimi zawsze ta sama myśl: "nigdy więcej". Za każdym razem ponosili jednak klęskę. (…) Przemawiam tu w imieniu narodu, który wiele w swych dziejach doświadczył. Polacy dobrze rozumieją prawdziwą wartość pokoju. Rozumieją też jednak, że wolność i godność ludzka jest bezcenna. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że w dłuższej perspektywie nie da się utrzymać pokoju bez sprawiedliwości”.

Istotna częścią podróży Prezydenta Dudy do Norwegii była też wizyta w Kwaterze Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan z udziałem Króla Haralda V, ministra obrony Norwegii Ine Eriksenem Soreide oraz szefem Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił zbrojnych Norwegii, gen. Runem Jakobsenem.

 – Rozmawialiśmy o tym, co dzisiaj bardzo istotne. O tym, jaka jest wielka w tej chwili sytuacja bezpieczeństwa w naszej części Europy i na świecie – oświadczył po spotkaniu Andrzej Duda. Dodał, że strona norweska jasno wskazywała, iż jakiekolwiek zagrożenie w Europie Środkowo-Wschodniej stanowi zagrożenie także dla Norwegii, dla północnej części Europy i należy traktować te elementy łącznie. Prezydent podkreślił, że polskie i norweskie stanowisko w sprawie bezpieczeństwa, a także tego, jak powinno dalej postępować NATO jest absolutnie zgodne. NATO powinno rozwijać swoją obecność, wzmacniać je zwłaszcza wobec sytuacji, w której Rosja w ewidentny sposób zwiększa swoje zdolności tzw. dostępowe, czyli blokujące możliwość przyjścia z pomocą w przypadku agresji – stwierdził Prezydent Duda.

Ostatnią, równie ważną i wzruszającą częścią wizyty w Królestwie Norwegii była ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP na grobach polskich żołnierzy, jeńców i cywilnych ofiar wojny w Hakvik. W ceremonii uczestniczył również Król Harald V i małżonka Prezydenta RP, Agata Duda. Poruszające słowa Prezydenta były uwieńczeniem 4 dniowej wizyty w Królestwie Norwegii:  "Tak, jak powiedziałem kilka dni temu stojąc nad grobami ponad tysiąca polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Monte Cassino, to powtarzam to jeszcze raz tutaj blisko Narwiku. Polska jest dumna ze swoich żołnierzy, bo nieśli dla nas prawo do współdecydowania o wolności, do współdecydowania o porządku bezpieczeństwa Europy. Dali nam to prawo, wywalczyli je swoim bohaterstwem, swoją krwią, swoim oddaniem, a często także - i niestety - swoją śmiercią" - mówił prezydent podczas ceremonii. "Ale Polska nigdy tego swoim synom nie zapomni" - zapewnił.

Prezydent Duda przypomniał wszystkim, że 76 lat temu w maju 1940 roku przez Hakvik szli polscy żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Ich celem było wyzwolenie Narwiku. "To byli w większości polscy górale z Podhala, twardzi ludzie. Szli tutaj z gniewem, ale i z radością w sercu, bo mieli znów okazję zmierzyć się ze swoim znienawidzonym wrogiem, który zajął i zniszczył ich ojczyznę" – mówił Prezydent. Zaznaczył również, że polscy żołnierze walczyli ramię w ramię z bohaterskimi Norwegami, z żołnierzami francuskimi i innymi aliantami. "Walczyli przeciwko Niemcom, przeciwko żołnierzom Hitlera, który chciał zniszczyć nie tylko Polskę, ale chciał władać całą Europą. Walczyli i zwyciężyli. To była pierwsza duża wygrana bitwa II wojny światowej. Bitwa, która przeszła do historii, także głęboko do polskiej historii i historii polskiego wojska" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że część ze zwycięzców, ponad 100, pozostała w tej ziemi na zawsze; ziemi, która jednak przyjęła ich z przyjaźnią. "Spoczęli wśród ludzi, dla których walczyli, walcząc także za swoją ojczyznę i przez których zostali zapamiętani. Dowodem na to, że zostali zapamiętani jest obecność z nami jego królewskiej mości, króla Haralda V, (...) obecność wszystkich państwa, mieszkańców Hakvik, Narwiku" - mówił Prezydent Duda. Przypomniał też, że król Haakon VII w 1942 r. odznaczył dowódcę podhalańczyków, generała Zygmunta Szyszko-Bohusza oraz jego oficerów i żołnierzy, krzyżem wojennym Norwegii. Prezydent stwierdził też, że bitwa o Narwik przeszła do annałów historii polskiej walki o wolność i historii bohaterstwa polskiego żołnierza w czasie II wojny światowej. Podobnie zapisała się - zdaniem Prezydenta - bitwa pod Monte Cassino, bitwa pod Arnhem czy powstanie warszawskie. Prezydenta ocenił, że wydarzenia te - choć tragiczne - przyniosły jednak sławę i chlubę polskiemu żołnierzowi, który niezmiennie walczył o wolność "waszą i naszą".

Na zakończenie Prezydent Duda podziękował wszystkim za obecność podczas uroczystości, za dbanie o cmentarz i za pamięć o polskich żołnierzach. Podkreślił, że wszyscy Polacy są za tę pamięć ogromnie wdzięczni. Podziękował również za udział w uroczystości Królowi Haroldowi V oraz za zaproszenie i owocną wizytę w Królestwie Norwegii.

Specjalne podziękowania dla Pana Dyrektora Marka Magierowskiego i dla Pani Anetty Czarneckiej z Biura Prasowego Prezydenta RP za umożliwienie i pomoc w obsłudze medialnej wizyty Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w Królestwie Norwegii.

 fot. Prezydent.pl

Ad.redakcja portalu KSD: generalnie unikamy tekstów związanych bezpośrednio z polityką, jeśli nie dotyczą w żadnym aspekcie spraw wiary; ten tekst publikujemy w podziękowaniu Panu Prezydentowi za przyjęcie na pokład samolotu reporterki KSD – serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy Pana Prezydenta, wzorowego katolika i Polaka ! /atp/

facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

List najmłodszej aktorki Polonijnego Tea…

List najmłodszej aktorki Polonijnego Teatru Telewizji Nicole Oszczypała (13 lat) do reżesera Witolda Rosowskiego Drogi Panie Witku Rosowski, proszę skierować ten list do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Dziękuje bardzo, że mogłam...

21-01-2018 Publicystyka

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki Czarna legenda – jas…

 Od czasu do czasu gdzieś tam - w różnych konfiguracjach i pod wydumanymi preteksami - pojawia się echo oskarżeń chrześcijan, szczególnie katolików, o współudział w masowych zagładach: A to Żydów...

21-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

"Najbardziej skrajny przypadek łamania wolności słowa od czasu komunizmu" /…/ "Czy ktoś chce, aby karać więzieniem za głoszenie poglądów o szkodliwości aborcji? Również poglądów religijnych w tym zakresie?

15-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki- Z listów do przyjac…

Rozumiem Twoją radochę, wręcz entuzjazm w związku z – jak rzekłeś – „szurnięciem Maciarowskiego”. Od początku minister Macierewicz stał wam kością w gardle.

13-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Kolejny raz Twoja zaciętość postępowego dyskutanta - powstałego z woli (?) centrali - zmusza do przypomnienia spraw fundamentalnych. A ponieważ nie chcę udawać, iż to nowe odkrycie, po prostu prześlę...

08-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Zdjęcia z kolejnej próby "Krzak gor…

Zdjęcia z kolejnej próby do sztuki "Krzak Gorejący" - autorstwa wybitnego polskiego dramaturga Janusza Krasińskiego. Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Rapczewskiego.   {gallery}teatr/krzak_gorejacy_proba_druga, limit_quantity=6{/gallery}    

08-01-2018 PolonijnyTeatrTelewizji

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Dziennikarskie ( i…

Czy w 2018 r. - wiek po wyjściu Polski ze 123-letniej niewoli - nie byłoby właściwe, aby kolejne spotkanie ludzi mediów zostało zorganizowane w stolicy, w Warszawie? Z modlitwą przy...

01-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Jan Karandziej członek KSD odznaczony Kr…

Jan Karandziej, człowiek „Solidarności”, działacz i członek komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, więziony, skazany na emigrację – powrócił do Polski w grudniu 1988 r. Kochający mąż i ojciec siódemki...

29-12-2017 Aktualności

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Oczekiwania i speł…

Oczekiwania, boć to czas - szczególnie dla nas chrześcijan - wzmożonej nadziei na dobre zmiany- w świecie, w Ojczyźnie, wokół nas i w nas samych. Wyzwolenia z gorączkowego, niecierpliwego i...

24-12-2017 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

No popatrz! Jak się toto zawzięło! Próbuje - w różnych mutacjach - wcinać ile wlezie co polskie. Aż mlask szedł po kraju. Szedł, bo teraz jakby – mimo wszystko -...

17-12-2017 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Zdjęcia z próby "Krzak gorejący…

Nasze milczenie nie oznacza, że nic się nie dzieje. To cisza przed kolejną premierą! Trwają intensywne próby do sztuki "Krzak Gorejący" - autorstwa wybitnego polskiego dramaturga Janusza Krasińskiego. Będzie to...

15-12-2017 PolonijnyTeatrTelewizji

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Ćma?... A może zaćma?...Na początku mały quiz. Odgadnij proszę autorów poniższych odkryć, deklaracji, sentencji - ponumerowanych dla ułatwienia - rozwiązanie podaję dalej. Ale nie idź na łatwiznę, spróbuj wytężyć pamięć.

10-12-2017 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Twoje wzmożenie zainteresowania losem rządu ogólnie, a losem premier Beaty Szydło w szczególe, jest oczywistą konsekwencja nadziei, jakie niesie lewość przy innych klęskach

06-12-2017 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

WYSTARCZY  NIE  KRAŚĆ !

Foto: http://niewygodne.info.pl To jedno z nośnych haseł miłościwie nam panującej partii PIS. Zwykle nie komentuję ogólnopolskich dokonań, wszak wszystko idzie niezwykle szybko, a skupiam się na lokalnej patologii samorządowej. Tu łatwiej...

27-11-2017 Publicystyka

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Od razu - żeby nie było, iż sobie coś przywłaszczam – wyjaśniam, że tytuł kojarzy mi się ze św. Janem Pawłem II, jeno nie potrafię odnieść go do konkretnego wystąpienia...

26-11-2017 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Nasz Patron

św. Franciszek Salezy
Nasz patron
św. Franciszek Salezy