Publikacje

Prezydent RP Andrzej Duda w Norwegii - relacja kol. Iwony Flisikowskiej, OGd.KSD

13324105 1115707468475760_225352637_o

Red. Iwona Flisikowska relacjonuje:

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Królestwie Norwegii

Twórcza i owocna podróż, tak można w kilku słowach ująć kilkudniową wizytę Prezydenta Andrzeja Dudy wraz z Małżonką w Królestwie Norwegii w dn.22-25 maja br.

Tak jak zapowiedział Minister Krzysztof Szczerski, na początku tego roku,  aktywność dyplomatyczna prezydenta Andrzej Dudy w pierwszej połowie roku jest  głównie poświęcona budowaniu konsensusu wokół decyzji, jakie mają zapaść podczas lipcowego szczytu NATO. Ważnym jej elementem była  niewątpliwie wizyta Prezydenta w Norwegii

W pierwszym dniu swojej wizyty, 22 maja br. Prezydent Duda spotkał się z Polonią w ambasadzie w Oslo, gdzie wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-norweskiej współpracy, za działalność na rzecz środowisk polonijnych oraz krzewienie polskiej kultury i tradycji.

Nazajutrz uroczyście, pomimo niesprzyjającej aury, polską Parę Prezydencką przywitał przed Pałacem Prezydenckim, król Harald V z królową Sonją oraz JKW książę Norwegii Haakon Magnus z księżną Mette-Marit.

Następnym akcentem była ceremonia złożenia wieńców przez Prezydenta RP i Króla Haralda przed Pomnikiem Narodowym. W godzinach południowych Prezydent Duda spotkał się też  z Przewodniczącym Parlamentu KN Olemicem Thommessenem. Owocne było również spotkanie z Premier Erną Solberg w jej rezydencji oraz późniejsze spotkanie z przedstawicielami mediów.                       Uwieńczeniem tego dnia było zaproszenie naszej Pary Prezydenckiej na oficjalny obiad wydany przez Króla Haralda i Królową Sonję w Pałacu Królewskim.

W wtorek 24 maja br. Prezydent Andrzej Duda i Król Norwegii Harald V zainaugurowali Polsko-Norweskie Forum Gospodarcze na które przybyło wielu prelegentów i uczestników.

W południe, ważnym akcentem w Norweskim Instytucie Noblowskim była szeroko komentowana wypowiedź Prezydent RP, który powiedział, m.in.: To wielki zaszczyt móc zwracać się do członków instytucji, która wniosła tak znamienity wkład w stabilność i postęp ludzkości. Pokój jest jedną z najwyższych ludzkich wartości. Umożliwia on zarówno nasz indywidualny rozwój, jak i wzrastanie całych narodów. Co jednak najważniejsze, jest to najbardziej powszechne pragnienie każdego człowieka. "Od powietrza, głodu, ognia i wojny. Wybaw nas Panie!". - Od stuleci słowa te wypowiadają ludzie modlący się o życie w pokoju, bezpieczeństwie i sprawiedliwości. Nic nie jednoczy zbiorowości ludzkich silniej niż pragnienie pokojowego, szczęśliwego życia. Realizacja tego pragnienia jest wielkim zadaniem polityków. Za każdym razem, kiedy świat pogrążał się w upadku i cierpieniu, jego przywódcy usiłowali zbudować nowy, lepszy porządek. Kierowała nimi zawsze ta sama myśl: "nigdy więcej". Za każdym razem ponosili jednak klęskę. (…) Przemawiam tu w imieniu narodu, który wiele w swych dziejach doświadczył. Polacy dobrze rozumieją prawdziwą wartość pokoju. Rozumieją też jednak, że wolność i godność ludzka jest bezcenna. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że w dłuższej perspektywie nie da się utrzymać pokoju bez sprawiedliwości”.

Istotna częścią podróży Prezydenta Dudy do Norwegii była też wizyta w Kwaterze Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan z udziałem Króla Haralda V, ministra obrony Norwegii Ine Eriksenem Soreide oraz szefem Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił zbrojnych Norwegii, gen. Runem Jakobsenem.

 – Rozmawialiśmy o tym, co dzisiaj bardzo istotne. O tym, jaka jest wielka w tej chwili sytuacja bezpieczeństwa w naszej części Europy i na świecie – oświadczył po spotkaniu Andrzej Duda. Dodał, że strona norweska jasno wskazywała, iż jakiekolwiek zagrożenie w Europie Środkowo-Wschodniej stanowi zagrożenie także dla Norwegii, dla północnej części Europy i należy traktować te elementy łącznie. Prezydent podkreślił, że polskie i norweskie stanowisko w sprawie bezpieczeństwa, a także tego, jak powinno dalej postępować NATO jest absolutnie zgodne. NATO powinno rozwijać swoją obecność, wzmacniać je zwłaszcza wobec sytuacji, w której Rosja w ewidentny sposób zwiększa swoje zdolności tzw. dostępowe, czyli blokujące możliwość przyjścia z pomocą w przypadku agresji – stwierdził Prezydent Duda.

Ostatnią, równie ważną i wzruszającą częścią wizyty w Królestwie Norwegii była ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta RP na grobach polskich żołnierzy, jeńców i cywilnych ofiar wojny w Hakvik. W ceremonii uczestniczył również Król Harald V i małżonka Prezydenta RP, Agata Duda. Poruszające słowa Prezydenta były uwieńczeniem 4 dniowej wizyty w Królestwie Norwegii:  "Tak, jak powiedziałem kilka dni temu stojąc nad grobami ponad tysiąca polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Monte Cassino, to powtarzam to jeszcze raz tutaj blisko Narwiku. Polska jest dumna ze swoich żołnierzy, bo nieśli dla nas prawo do współdecydowania o wolności, do współdecydowania o porządku bezpieczeństwa Europy. Dali nam to prawo, wywalczyli je swoim bohaterstwem, swoją krwią, swoim oddaniem, a często także - i niestety - swoją śmiercią" - mówił prezydent podczas ceremonii. "Ale Polska nigdy tego swoim synom nie zapomni" - zapewnił.

Prezydent Duda przypomniał wszystkim, że 76 lat temu w maju 1940 roku przez Hakvik szli polscy żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Ich celem było wyzwolenie Narwiku. "To byli w większości polscy górale z Podhala, twardzi ludzie. Szli tutaj z gniewem, ale i z radością w sercu, bo mieli znów okazję zmierzyć się ze swoim znienawidzonym wrogiem, który zajął i zniszczył ich ojczyznę" – mówił Prezydent. Zaznaczył również, że polscy żołnierze walczyli ramię w ramię z bohaterskimi Norwegami, z żołnierzami francuskimi i innymi aliantami. "Walczyli przeciwko Niemcom, przeciwko żołnierzom Hitlera, który chciał zniszczyć nie tylko Polskę, ale chciał władać całą Europą. Walczyli i zwyciężyli. To była pierwsza duża wygrana bitwa II wojny światowej. Bitwa, która przeszła do historii, także głęboko do polskiej historii i historii polskiego wojska" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że część ze zwycięzców, ponad 100, pozostała w tej ziemi na zawsze; ziemi, która jednak przyjęła ich z przyjaźnią. "Spoczęli wśród ludzi, dla których walczyli, walcząc także za swoją ojczyznę i przez których zostali zapamiętani. Dowodem na to, że zostali zapamiętani jest obecność z nami jego królewskiej mości, króla Haralda V, (...) obecność wszystkich państwa, mieszkańców Hakvik, Narwiku" - mówił Prezydent Duda. Przypomniał też, że król Haakon VII w 1942 r. odznaczył dowódcę podhalańczyków, generała Zygmunta Szyszko-Bohusza oraz jego oficerów i żołnierzy, krzyżem wojennym Norwegii. Prezydent stwierdził też, że bitwa o Narwik przeszła do annałów historii polskiej walki o wolność i historii bohaterstwa polskiego żołnierza w czasie II wojny światowej. Podobnie zapisała się - zdaniem Prezydenta - bitwa pod Monte Cassino, bitwa pod Arnhem czy powstanie warszawskie. Prezydenta ocenił, że wydarzenia te - choć tragiczne - przyniosły jednak sławę i chlubę polskiemu żołnierzowi, który niezmiennie walczył o wolność "waszą i naszą".

Na zakończenie Prezydent Duda podziękował wszystkim za obecność podczas uroczystości, za dbanie o cmentarz i za pamięć o polskich żołnierzach. Podkreślił, że wszyscy Polacy są za tę pamięć ogromnie wdzięczni. Podziękował również za udział w uroczystości Królowi Haroldowi V oraz za zaproszenie i owocną wizytę w Królestwie Norwegii.

Specjalne podziękowania dla Pana Dyrektora Marka Magierowskiego i dla Pani Anetty Czarneckiej z Biura Prasowego Prezydenta RP za umożliwienie i pomoc w obsłudze medialnej wizyty Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w Królestwie Norwegii.

 fot. Prezydent.pl

Ad.redakcja portalu KSD: generalnie unikamy tekstów związanych bezpośrednio z polityką, jeśli nie dotyczą w żadnym aspekcie spraw wiary; ten tekst publikujemy w podziękowaniu Panu Prezydentowi za przyjęcie na pokład samolotu reporterki KSD – serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy Pana Prezydenta, wzorowego katolika i Polaka ! /atp/

facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

Krzysztof Nagrodzki – Elastyczny prymity…

Prymitywizm - był taki prąd w sztuce, przede wszystkim w malarstwie, tworzony przez nieprofesjonalistów, również przez chorych psychicznie bądź osoby niepełnosprawne (najczęściej samouków), a także stylizowany w takiej manierze przekaz...

15-06-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Analizy i wizje po…

Naszą narodową cechą jest chamstwo - wyznaje w TVN pewna Violetta.

12-06-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

konkurs "Kobiety polskiej niepodleg…

  Konkurs: ” KOBIETY POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI- POLKI, KTÓRE ZAPISAŁY SIĘ W HISTORII OJCZYZNY”- rozstrzygnięty!          Komisja Konkursowa, powołana przez organizatorów regionalnego konkursu dla szkół podstawowych i średnich, dokonała oceny nadesłanych prac i postanowiła...

06-06-2018 Aktualności

Czytaj więcej

XVI Festiwal Misyjny, Zielonka, 17.06.20…

> XVI Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha” 17 czerwca 2018 roku, Zielonka Fundacja Polska Raoula Follereau zaprasza na organizowany pod patronatem Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds Misji, biskupa ełckiego, ks. bpa Jerzego Mazura...

05-06-2018 Aktualności

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki - Priorytety wieku. …

Fundamentalną kwestią była jest i będzie zawsze odpowiedź na pytanie skąd nasz ród – ludzki ród?

04-06-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

„KOMUNIKAT RZECZNIKA PRASOWEGO MINISTRA …

  „KOMUNIKAT RZECZNIKA PRASOWEGO MINISTRA KOORDYNATORA SŁUŻB SPECJALNYCH   W dniach 16 i 22 maja 2018 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Krakowie sześć osób podejrzanych o oszustwa podatkowe w obrocie paliwami...

28-05-2018 Aktualności

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki - Stare sztuczki w p…

 Kiedy ma się jakie takie obycie w spektaklach różnych reżyserów i wykonawców, można dosyć łatwo ocenić jakość prezentowanego widowiska. No tak, ale na to trzeba pewnej ilości lat i doświadczeń...

27-05-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

To nie mogło się dobrze skończyć! W reżymowej telewizji (tvp) bezczelniejący dziennikarze nie uzgadniają pytań, oczekują w miarę klarownych odpowiedzi i uzasadnień, jakichś sensownych narracji. Jawna prowokacja!

22-05-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

No tak, to nieco zmodyfikowany tytuł znanej ongiś piosenki, w której oryginał niósł słowo „miłość”, w miejscu użytych teraz „refleksje”. Można byłoby też wstawić: „filozofowanie, myślenie, mądrość” - ale miłość?!?...

16-05-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listu do przyjac…

 Zacznijmy od tego dlaczego Ty – lewicowiec z przydziału – jesteś zjeżony na PiS, skoro aktyw postępaków wyzywa to ugrupowanie od komuny?! Tak! Sam gdzieś to słyszałem czy czytałem. Dokładnie...

14-05-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

śp. Antoni Zięba. Odszedł do Pana 3 maja…

śp. ANTONI ZIĘBA  5.07.48 – 3.05.2018 dr, inżynier, wieloletni pracownik dydaktyczny Politechniki Krakowskiej, redaktor: Tygodnika Rodzin Katolickich "Źródło", Tygodnika Młodzieży Katolickiej "Droga", Miesięcznika Nauczycieli i Wycho-wawców Katolickich "Wychowawca", "Służby Życiu. Zeszytów Problemowych" (red...

04-05-2018 Publicystyka

Czytaj więcej

Alfi, byłeś darem !

Byłeś darem dla świata...Alfie Evans nie żyje. Stało się zadość wyrokowi brytyjskich sądów i lekarzy szpitala Alder Hey w Liverpoolu. Mimo sprzeciwu rodziców, apelu papieża Franciszka, deklaracji gotowości do jego leczenia...

28-04-2018 Publicystyka

Czytaj więcej

Nasz Patron

św. Franciszek Salezy
Nasz patron
św. Franciszek Salezy