Strona główna
Bł ks Ignacy kłopotowski, wspomnienie 7 września
Wspomnienie liturgiczne błogosławionego księdza Ignacego Kłopotowskiego 7 września
20 lipca 1866 roku w Korzeniówce nad Bugiem w diecezji drohiczyńskiej, w rodzinie szlacheckiej przyszedł na świat obecny błogosławiony Kościoła katolickiego, patron mediów katolickiech oraz orędownik ludzi poszukujących pracy i borykających się z sytuacją braku zatrudnienia Ignacy Kłopotowski. W domu rodzinnym panowała atmosfera głębokiej religijności i umiłowania wartości narodowych. Ojciec Ignacego brał udział w Powstaniu Styczniowym, w oddziale księdza Stanisława Brzóski, dwu braci matki Izabeli było duchownymi. Stan duchowny inspirował przyszłego błogosławionego od młodych lat, stąd też podjał decyzję o drodze życia kapłańskiego. Po kilku latach seminaryjnej formacji otrzymał stopień magistra teologii i 5 lipca 1891 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze lubelskiej z rąk świątobliwego biskupa Franciszka Jaczewskiego.
Mszę świętą prymicyjną odprawił przed cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, co miało dla niego wyjątkowe znaczenie. W dniu święceń zapytał siebie w duszy: czym odwdzięczę się Bogu za dar kapłaństwa? Kierowała nim postawa pokory skorelowanej z wdzięcznością za łaskę powołania. Przydzielono mu szereg obowiązków duszpasterskich. Obok pracy wikariusza pełnił posługę kapelana szpitalnego i wykładowcy lubelskiego seminarium duchownego. Pomimo wielości zadań wynajdywał dla siebie dodatkowe obowiązki: podejmował skuteczne sposoby walki z nędzą materialną i moralną. Kwestował by pomóc ubogim, zakładał przytułki, sierocińce (także poza Lublinem), domy opieki dla ludzi starszych i nowe miejsca pracy dla kobiet nieprzystosowanych społecznie. (Sprowadził do Lublina w tym celu siostry Pasterki od Opatrzności Bożej). Z jego inicjatywy powstała także szkoła rzemieślnicza.
Ksiądz Kłopotowski prowadził działalność wydawniczą, ściślej mówiąc – publicystyczną. Redagował periodyki katolickie oraz broszury religijne. Otworzył w Lublinie księgarnię religijną. Jego celem było podnoszenie poziomu moralnego społeczeństwa, formacja religijna oraz krzewienie ducha patriotycznego. Pod koniec życia zaczął wydawać pismo poświęcone formacji duchowieństwa pod tytułem Głos Kapłański powodowany troską o formację duchowieństwa oraz kształtowanie braterskich relacji między przedstawicielami prezbiteratu. Ksiądz Kłopotowski mawiał, że książka pozostaje chlebem dla duszy. Działalność wydawnicza księdza Ignacego stanowiła na owe czasy ewenement w skali krajowej.
Po 17 latach pracy duszpasterskiej oraz społeczno-wydawniczej w Lublinie poprosił o przeniesienie do Warszawy, na co też uzyskał zgodę władz duchownych. W 1920 roku w Warszawie powołał do istnienia Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loreteńskiej oparte na regule świętego Benedykta, powierzając mu realizację pracy wydawniczej i charytatywno-opiekuńczej. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej istnieje do dziś nie tylko w Polsce, ale również za granicą, wiernie posługując Kościołowi. Siostry loretanki prowadzą apostolat poprzez aktywne zaangażowanie się w środki społecznego przekazu, prowadzenie własnego wydawnictwa, tak zwanego okna życia, redagowanie periodyków o tematyce religijnej, prowadzenie przedszkoli niepublicznych itp. (Wspólnota zakonna stanowi rodzaj cennego kapitału społecznego ze względu na krzewienie wartości autotelicznych, jej wieloraka aktywność integruje naród).
Ksiądz Ignacy Kłopotowski reprezentuje typ osobistości, która uczy jak łączyć kontemplację i działanie. Jego postawa odpowiedzialności społecznej wypływała z uporządkowanego życia wewnetrznego, w którym imperatyw właściwie ukształtowanego sumienia dążącego do prawdy obiektywnej pozostawał źródłem miłości bliźniego. Jego osoba nadal inspiruje, wskazuje jasną drogę, jak realizować świętość w codzienności porządkowanej przez ascezę i determinację żywej wiary.
dr Agata Płatek
*************************************************