Deklaracja członkowska
Papież Franciszek w Kazachstanie
Do stolicy Kazachstanu, Nur- Sultan, Papież Franciszek przyjechał w poszukiwaniu jedności i dialogu, jako pielgrzym pokoju i tak rozpoczęła się 38 podróż apostolska obecnego pontyfikatu.
To tutaj Jan Paweł II w 2001 r. niedługo po tragicznych atakach terrorystycznych na Bliźniacze Wieże, przyjechał aby zasiać nadzieję na pokój. W tym roku Papież Franciszek przyjechał do Kazachstanu podczas trwającej wojny na Ukrainie, prosząc o jak najszybsze zakończenie działań wojennych i tej absurdalnej wojny.
Papież na spotkaniu, podczas VII kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, który odbył się od 14 do 15 września w audytorium Hallcon w Nur- Sultan przypomniał słowa świętego Karola Wojtyły, który podczas swojej ostatniej wizyty w Kazachstanie powiedział, że " Kazachstan to kraj męczenników i wierzących, kraj deportowanych i bohaterów, myślicieli i artystów".
Katolicy w tym 19 milionowym państwie, to zaledwie 1 proc. ludność, 70 proc. to muzułmanie, 24 proc. prawosławni, pozostali to niewierzący. Obecność islamu w tym kraju jest bardzo widoczna i silna ale nie jest niezastąpiona. Tutaj katolik jest postrzegany jako człowiek o wielkim sercu, to tutaj prawosławnych zastanawia to i pytają dlaczego, Ojciec Święty jest tak niezwykła osobowością oraz punktem odniesienia i jedności na całym świecie.
Papież Franciszek podczas kongresu, wyraził życzenie : "By na tej ziemi, miejscu wielkich ruchów narodów od pradawnych czasów, pamiętać o doznanych cierpieniach i ciężkich próbach i podążać ku przyszłości, stawiając na pierwszym miejscu godność każdego człowieka oraz każdej grupy etnicznej, społecznej i religijnej". Wyrażając głęboką nadzieję, że na tej ziemi dojdzie do wymiany ludzkich wartości opartych na wnikliwym dialogu. Papież docenił mocno, wyrzeczenia się przez to państwo, uzbrojenia bronią jądrowa. Ta bardzo ważna decyzja obecnego rządu oraz poruszane kwestie środowiskowe, nieustanny rozwój polityki energetycznej w zakresie dekarbonizacji i odnawialnych źródeł energii oraz wiążące się z tym, inwestycji w czyste źródła, to wykaz, że społeczeństwo kazachskie rysuje perspektywę nie tylko nowego modelu wewnętrznego, ale także alternatywnej wizji po rozpadzie Sowieckiego Imperium. W tym roku odbyło się referendum w sprawie reformy konstytucyjnej, które zostało zatwierdzone z ponad 77 proc. pozytywnych głosów, co zamyka erę byłego prezydenta Nazarbayeva, który był u władzy od trzech dekad.
W deklaracji Papieża przygotowanej na zakończenie VII kongres przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych, wraz z dbałością o dialog międzyreligijny, który jest ziarnem nadziei i którego pielęgnowanie zależy od całej ludzkości. Znalazło się również wezwanie do światowych przywódców o "zatrzymanie konfliktów na całym świecie i przelewu krwi oraz porzucenia agresywnej i niszczycielskiej retoryki".
Anna Dorota Więckowska
3.10.2022