Publikacje
Wielkopostne kościoły stacyjne
Podczas tegorocznego Wielkiego Postu po raz pierwszy w Warszawie wierni będą mogli modlić się w kościołach stacyjnych. Po obu stronach Wisły na każdy dzień okresu wielkopostnego zostało wyznaczonych 40 kościołów.
13 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się konferencję prasowa poświęcona wielkopostnym kościołom stacyjnym w Warszawie, zorganizowana wspólnie przez biura prasowe Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej.
W konferencji uczestniczyli:
abp Józef Górzyński - arcybiskup koadiutor Archidiecezji Warmińskiej
ks. Krzysztof Ukleja - proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie
Jolanta Mycielska - inicjatorka wielkopostnych kościołów stacyjnych
ks. Tadeusz Sowa -proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela
ks. Przemysław Śliwiński - rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej
Mateusz Dzieduszycki - rzecznik prasowy Diecezji Warszawsko-Praskiej
– Zależało nam na tym, aby była to liturgia integrująca całe miasto, niezależnie od tego,
że w Warszawie są dwie diecezje. Wielkopostna tradycja Warszawy jest stacyjna. Wśród wielkopostnych nabożeństw, Gorzkie Żale powstały i upowszechniły się właśnie w stolicy, zwłaszcza na Trakcie Królewskim. Nabożeństwo to zostało później podjęte przez wszystkich Polaków – tłumaczył abp Józef Górzyński,arcybiskup koadiutor archidiecezji warmińskiej,
do niedawna biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej.
Abp Józef Górzyński przypomniał, że historia kościołów stacyjnych sięga tradycji rzymskiej. Zwrócił uwagę, że genezą kościołów stacyjnych była łączność papieża w przeżywaniu modlitwy z wiernymi, którzy nie zawsze mogli dotrzeć na liturgię sprawowaną przez głowę Kościoła.
– Tuż po Soborze Watykańskim II w dokumentach liturgicznych pojawiły się zachęty
do podejmowania liturgii stacyjnej w miastach, stanowiącej rodzaj integracji wspólnoty – mówił abp Górzyński.
Inicjatorka wiekopostnych kościołów stacyjnych w Warszawie, która wielokrotnie odwiedzała kościoły stacyjne w Rzymie mówiła: – Są to spotkania wszystkich tych, którzy chcą swoim życiem iść drogą, którą wskazuje nam Kościół. Wystarczy, żebyśmy dali coś
z siebie – podkreśliła, dodając, że Warszawa jest miejscem, w którym można odkryć kościoły, które na co dzień nie są najbardziej znanymi świątyniami.
– Z wielką radością przyjęliśmy tę inicjatywę. W imieniu wszystkich proboszczów kościołów stacyjnych pragnę podziękować Księżom Arcybiskupom i tym, którzy przyczynili się do tej idei – mówił ks. Krzysztof Ukleja, proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie. Zauważył, że „kościoły stacyjne dają możliwość modlitwy tym, którzy długo pracują”. – Będą mogli zatrzymać się, pomodlić, uczestniczyć w nabożeństwie i skorzystać z sakramentu pokuty – mówił ks. Ukleja.
Z kolei ks. Tadeusz Sowa, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela zaznaczył: – Po jednej i po drugiej stronie Warszawy mieszkańcy i pielgrzymi będą mogli modlić się w kościołach, które mają wspaniałą i piękną tradycję. Podkreślił, że nie przypadkowo pierwszym z kościołów stacyjnych będzie kościół w parafii Najświętszego Zbawiciela, ponieważ „w 1946 roku wydobyto z krematorium na terenie niemieckiej dzielnicy 6 ton prochów spalonych zwłok, będących znakiem szczególnej ofiary, która dokonała się w Śródmieściu Warszawy na ludności cywilnej.”
– Kronika Filmowa pokazuje jak Warszawa żegna prochy sowich bohaterów. To doświadczenie wielkiego smutku i bólu związanego z tymi, którzy zginęli jest motywem do tego, aby Środa Popielcowa, która przypomina nam, że powstaliśmy z prochu i w proch obrócimy się, była miejscem nadziei na zmartwychwstanie, również tych, którzy wówczas zginęli – wyjaśniał ks. Sowa.
Pierwszym Kościołem stacyjnym, w którym w Środę Popielcową, 18 lutego, rozpoczną się obchody Wielkiego Postu, będzie parafia Najświętszego Zbawiciela, przy ulicy Marszałkowskiej 37. Modlitwa w kościołach stacyjnych zakończy się w Niedzielę Palmową
w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. Komisji Edukacji Narodowej 101.
Więcej: http://archidiecezja.warszawa.pl/koscioly-stacyjne-w-warszawie/