Publikacje
debata w PE nt prześladowanych chrześcijan...
Debata PE ws. prześladowań chrześcijan w Nigerii. Ochojska jej nie chciała
Parlament Europejski na wniosek grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów przeprowadzi w środę debatę nt. prześladowanych chrześcijan w Nigerii. Nie wszyscy jednak w poniedziałek poparli ten pomysł. Przeciwko wnioskowi o wniesienie pod obrady kwestii prześladowanych chrześcijan zagłosowała m.in. Janina Ochojska, znana z obrony praw osób niepełnosprawnych, uchodźców i dzieci. W Nigerii niedawno doszło do brutalnego zabójstwa młodej studentki przez muzułmańskich kolegów. Dziewczyna została ukamienowana, a następnie spalona.
Są prześladowani w co trzecim kraju na świecie. Ukazał się raport nt. chrześcijan
O gwałtownym wzroście prześladowań i dyskryminacji chrześcijan na całym świecie donosi Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie Open Doors (otwarte...
zobacz więcejWniosek w poniedziałek zapowiedział europoseł PiS Tomasz Poręba. Ostatecznie został on poparty przez Parlament Europejski.
Europoseł PiS Kosma Złotowski argumentował na sali plenarnej, że liczba prześladowanych chrześcijan stale wzrasta i dziś dotyka 360 milionów osób na całym świecie, czyli 20 mln więcej niż dwa lata temu. Jak też zauważył, w zeszłym roku zginęło 5900 chrześcijan, co stanowi wzrost o 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
– To jest poważny problem. Wczoraj, podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele (w mieście Owo) doszło do masakry, podczas której zostało zamordowanych co najmniej 50 osób. Jest to wystarczający powód, żeby tym tematem zajął się Parlament Europejski – zaznaczył Złotowski.
Zobacz także: Europoseł PiS interweniuje w KE ws. ataków na chrześcijan w Nigerii
Sprawę prześladowanych w Nigerii chrześcijan podniósł także Poręba w swojej wystosowanej do Komisji Europejskiej 30 maja interpelacji, w której dopytywał, jakie działania zamierza podjąć KE w celu zapewnienia chrześcijanom wolności wyznania i co zamierza zrobić, by tragiczne incydenty, które za podstawę mają przemoc na tle religijnym, nie miały więcej miejsca.
Odcinanie głów, wyrywanie dzieci z łon. W tym kraju wyznawcom Chrystusa grozi zagłada
Północna i środkowa Nigeria jest obecnie areną jednego z najkrwawszych prześladowań chrześcijan na świecie. Działające na tym terenie bojówki tzw....
zobacz więcej– Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie, a w Nigerii nosi to już znamiona konsekwentnie realizowanej eksterminacji. Unia Europejska nie może dłużej milczeć w tej sprawie – podkreślił Poręba.
W poniedziałek Janina Ochojska, jako jedyna europarlamentarzystka z Polski, zagłosowała przeciwko przyjęciu wniosku ws. debaty o prześladowaniu chrześcijan w Nigerii. Odniósł się do tego członek PE Dominik Tarczyński. „Przeciw zagłosowała Janina Ochojska, znana z pomocy humanitarnej” – napisał polityk na Twitterze.
Wcześniej wniosek o debatę nt. prześladowań chrześcijan na świecie odrzucono, a sprawa brutalnego morderstwa Deborah nie trafiła pod obrady PE. Według wyników głosowania na stronie PE, przeciwko debacie opowiedzieli się m.in. Janina Ochojska, Sylwia Spurek, Robert Biedroń, Łukasz Kohut czy Leszek Miller.
Niedawno nigeryjska studentka i chrześcijanka Deborah Samuel została ukamienowana i spalona. Jej koledzy oskarżyli ją o bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi.
W rzeczywistości jednak dziewczyna na studenckiej grupie WhatsApp zaprotestowała przeciwko ciągłemu wysyłaniu wiadomości o muzułmańskim przesłaniu, podczas gdy kanał miał służyć do wymiany informacji o zadaniach i egzaminach.