Publikacje

O biedzie i bezdomności - ważny tekst z "GO"

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://gazetaobywatelska.info/static/js/kcfinder/upload/image/Albert-blog/bezdomność.jpg
There was a problem loading image http://gazetaobywatelska.info/static/js/kcfinder/upload/image/Albert-blog/bezdomność.jpg

Syndrom współczucia- Magdalena Rakowska

Dodano: 2013-10-25 22:51:01

altSpotykamy coraz więcej ludzi pozbawionych domu, rodziny i widoków na lepsze życie. Codzienne obcowanie obok siebie dwu odmiennych światów – świata względnego dobrobytu i świata biedy, nędzy i bezdomności – rodzi u ludzi mających pracę, dom i rodzinę współczucie, a w końcu może doprowadzić do zmęczenia współczuciem.

Zdarza się, że osoby wrażliwe, chcąc zachować humanitarny stosunek do ludzi potrzebujących pomocy, a jednocześnie chcąc chronić swą prywatność, odrębność i swoje spokojne sumienie, popadają w chorobę psychiczną. Taką sytuację psychologowie społeczni nazywają syndromem współczucia.

Syndrom współczucia występuje w krajach demokratycznych i zamożnych, takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Stany Zjednoczone. Występuje też w krajach mniej bogatych, takich jak Polska albo Węgry. Współczucie nie występuje np. w Indiach, a więc tam, gdzie nędza, choroby, śmierć są czymś naturalnym, zwyczajnym, gdzie ludzie boją się jutra i gdzie współczucie jest w złym guście.

Polacy mają stosunkowo wysoką wrażliwość na cierpienie. Istotnymi cechami kraju porażonego współczuciem dla biedy jest akceptacja praw człowieka i obywatela, ład społeczny i akceptacja podstawowych zasad solidarności ludzkiej.

Skumulowany efekt nędzy

Termin syndromu współczucia stworzył Artur Agnos, 39. burmistrz San Francisco w latach 1988-92. Zaobserwował on w swoim mieście – jak to nazwał – „skumulowany efekt nędzy, samotności i wyobcowania” ludzi, przeważnie przybyszów z Azji i Meksyku. Tak skomentował to zjawisko:

„Człowiek mający pracę, dom i rodzinę, żyjąc w ciągłym kontakcie z bezdomnością i upośledzeniem materialnym, narażony jest na psychiczne cierpienia, a w pewnych wypadkach, może zapaść na chorobę umysłową. Nierzadko obcowanie z nędzą i upadkiem moralnym powoduje emocjonalne otępienie, paraliż – stan ducha i umysłu, zwany po prostu znieczulicą”.

Niemożność rozwiązania takich problemów, jak mieszkania dla nędzarzy i dla chorych na HIV, może prowadzić wrażliwych ludzi do pozorowanej znieczulicy.

„Gdy w zastraszającym tempie rośnie klasa materialnie i moralnie upośledzonych – twierdzą psychologowie społeczni – u normalnych ludzi rodzą się mechanizmy obronne, zabezpieczające psychikę przed ciężką chorobą”.

Bezdomni

Statystyki bezdomności w Europie podają setki tysięcy pozbawionych domu. Najwięcej bezdomnych jest w Niemczech. Na drugim miejscu jest Francja i Włochy. Trzecie miejsce zajmuje Anglia. Ilu bezdomnych jest w Polsce? Nie ma dokładnych danych.

Szacuje się, że w Polsce jest nie więcej niż 50 tysięcy bezdomnych. W roku 2010 służby Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zarejestrowały w kraju 43 tysiące bezdomnych, w tym 7555 na Mazowszu. W roku 2013 służby GUS zarejestrowały w kraju zaledwie 31 tysięcy bezdomnych.

Nieoficjalnie mówi się o znacznie wyższej liczbie bezdomnych, zważywszy, że oficjalne statystyki GUS podają, iż w Polsce ponad 2 miliony osób żyje poniżej granicy ubóstwa. Ale czy to jest powód do wstydu, skoro w bogatej Ameryce jest ponad 9 milionów bezdomnych!

Polacy, pod presją głoszonych przez siebie idei, boją się syndromu współczucia, wstydzą się powiększających się enklaw niedostatku. Ostatnio – krytykowane są dotychczasowe formy i próby rozwiązania problemu bezdomności.

Agresja jako skutek

Niektórzy swoje obawy i lęki o dom, rodzinę, przestrzeń i terytorium – dotyczy to pewnego marginesu społecznego – zamieniają w agresję, w nienawiść już nie tylko do kloszardów, meneli, ale w ogóle do obcych, do innych.

Wielu działaczy społecznych uważa, że instytucja schronisk dla bezdomnych powinna być zastąpiona przez budownictwo tanich mieszkań. Bo bezdomność, jak sama nazwa wskazuje, bierze się z braku domu, którego nie zastąpi łóżko i szafka w schronisku.

Wykluczeni ze społeczeństwa

Polska wydaje poważne środki na tworzenie jakichś zastępczych struktur bytowania, jakichś substytutów normalnego życia. Np. w specjalnych ośrodkach, a niekiedy po prostu w zamkniętych przejściach pod ulicami. W ten sposób społeczeństwo i państwo wchodzą z opieką nad bezdomnymi w uliczkę bez wyjścia.

Powstaje klasa ludzi wykluczonych ze społeczeństwa i z normalnego życia w społeczeństwie.

Problem nędzy i bezdomności coraz szerszego marginesu społecznego wydaje się problemem nierozwiązywalnym wszędzie tam, gdzie jest wolny rynek i gdzie ostra konkurencja i pęd do sukcesu materialnego tworzą w sposób naturalny margines ludzi odrzuconych, zbędnych, obcych.

Powinność ludzka

Polska, wzorem bogatego Zachodu, traktuje mieszkalnictwo i bezdomność jako efekt działania wolnego rynku i kapitalistycznych reguł gry. No i, jak to bywa w każdej grze, bywają wygrani i przegrani.

W tej sytuacji zmaganie się z biedą – w wymiarze materialnym – pozostaje ciężarem społecznym, a w wymiarze psychicznym – jest niespełnioną powinnością ludzką, tworzącą poczucie winy, tworzącą zmęczenie współczuciem.

Na widok rąk wyciągniętych po pomoc, nieliczni angażują się w działalność charytatywną, poświęcają swój czas dla ubogich, pracują np. w kuchniach, inni od czasu do czasu dają ulicznym biedakom grosze, a niektórzy wpłacają pewne sumy jedynie organizacjom społecznym. Jedni robią to ze współczucia, inni – by uspokoić sumienie.

Psychologowie, a częściej moraliści i duchowni, twierdzą, że nieważne z jakich pobudek wspomagamy naszych bliźnich, którym się nie udało w życiu. Ważne, by „zmęczenie współczuciem” nie uczyniło nas obojętnymi na los innych. Bo wtedy my sami, jako społeczeństwo obywatelskie i jako osoby ludzkie, staniemy się ubogimi duchem.

misyjne

facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

NA LICZNE PYTANIA...odp

 w dn. 2 stycznia 2024 r. na liczne pytania o sytuację KSD odpowiadamy: od ok. 12 lat KSD nie miało szczęścia do skutecznego, silnego zarządzania, z rozmaitych przyczyn tzw. ludzkich, ale też...

02-01-2024 Publicystyka

Czytaj więcej

prawo to część kultury !

  PRAWO TO CZĘŚĆ KULTURY  Próba likwidacji polskich mediów publicznych wbrew ustawom...

02-01-2024 Aktualności

Czytaj więcej

OJCIEC MARIAN DO DZIENNIKARZY !

https://www.youtube.com/watch?v=9D573_e4yOk   Ojciec Marian do dziennikarzy.  Przypominamy na ten obecny czas, wielką próbę dla Polski. 

27-12-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Boże Narodzenie 2023

Najserdeczniej życzymy wszystkim Czytelnikom jak i naszym Członkom KSD - wszelkich łask od Bożego Dzieciątka oraz mocy serc , pomyślności w Nowym Roku 2024! Szczęść Boże !   KSD wydawcy portalu

22-12-2023 Aktualności

Czytaj więcej

KSD - 2023

Informujemy Czytelników, że w dn. 5.XII. 2023 r. zarejestrowano w KRS wniosek o ustanowienie kuratora KRS-u do spraw formalno-prawnych KSD. Od zakonczenia kadencji ZG KSD w 2019 r. nie złozono...

22-12-2023 Aktualności

Czytaj więcej

foto relacja z Mszy św. pogrzebowej śp d…

31. X.2023 foto redl Bogusława Stanowska-Cichoń, Przew. Oddz. Kraków

31-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Kondolencje z Watykanu,papież Franciszek…

„Ojciec Święty poleca śp. Wandę Półtawską miłosierdziu Bożemu”. Kondolencje z Watykanu za portalem TVP.Info -  31.X.2023 Bolesne doświadczenia II wojny światowej stały się dla prof. Wandy Półtawskiej inspiracją do aktywnej obrony godności ludzkiego...

31-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Świadectwo o śp dr Wandzie Półtawskiej -…

świadectwo p. Bogusławy Stanowskiej-Cichoń, przewodniczącej Oddz. Kraków KSD ".... odeszła od nas Pani Dr Wanda Półtawska, więźniarka hitlerowskiego obozu Ravensbruck, lekarz psychiatra, niestrudzona obrończyni życia poczętego od narodzenia do naturalnej śmierci...

31-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Film pt. DUŚKA - polecamy! Nieznane zdj…

DUŚKA     - Publikujemy nieznane dotąd zdjęcia z planu filmowego , 2008 r. Film dokumentalny Produkcja: Polska Rok produkcji: 2008 Barwny, 88 min Ekipa Reżyseria Wanda Różycka-Zborowska   Scenariusz Wanda Różycka-Zborowska   Zdjęcia Piotr Zarębski   Krystian Matysek   Współpraca operatorska Antoni Wojtkowiak   Aranżacja Zbigniew Zbrowski   Dźwięk Przemysław Kretkowski   Współpraca...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

ŻYCIE DLA ŻYCIA - Wanda Półtawska

https://www.youtube.com/watch?v=aOU_eqm4i28

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

67 LAT PO ŚLUBIE - ROZMOWA Z WANDĄ I ADA…

https://youtu.be/_tY0v0hRz4E?si=qAuA3mE-opxQDTIo   ROZMOWA Z WANDĄ I ANDRZEJEM PÓŁTAWSKIM   WANDA I ANDRZEJ PÓŁTAWSCY 67 LAT PO ŚLUBIE - YOUTUBE.COM

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Prezydent żegna dr Wandę Półtawską

Odeszła Dama Orderu Orła Białego prof. Wanda Półtawska     25 października 2023  Odeszła Dama Orderu Orła Białego Pani Profesor Wanda Półtawska. Lekarz, przyjaciółka Św. Jana Pawła II, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

wspomnienie Abp. Marka Jędraszewskiego o…

27 października 2023  WSPOMNIENIE ABP. MARKA JĘDRASZEWSKIEGO O ŚP. WANDZIE PÓŁTAWSKIEJ – Z wielkim żalem żegnamy śp. panią profesor Wandę Półtawską, mając głęboką nadzieję, że przekraczając próg wieczności, po tej drugiej stronie...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Kim była śp Wanda Półtawska, przyjaciół…

Nie żyje Wanda Półtawska. Kim była przyjaciółka Jana Pawła II?   ostatnia aktualizacja:25.10.2023 07:50    https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2838206,nie-zyje-wanda-poltawska-kim-byla-przyjaciolka-jana-pawla-ii">Obserwuj nas na Google News - Moje przeżycia, nie tylko wojenne, były okazją, bym zrozumiała, kim jest człowiek, jaka jest jego...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej

Ostatnie Pożegnanie śp. dr Wandy Półtaws…

Pogrzeb śp. Wandy Półtawskiej odbędzie się we wtorek, 31 października br., o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie Wcześniej, o godz. 12.30, zostanie odmówiony różaniec w intencji zmarłej Pani Profesor...

28-10-2023 Aktualności

Czytaj więcej