Blog KN

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyjaciół. I znajomych. Wyprzedaże bez aukcji

 „Katolicyzm jest taki prościutki, bezmyślny, to życie jak w bajce wtłaczane dzieciom do głowy”, odkrył wasz bajko-ekspert Włodzimierz Cimoszewicz (w rozmowie z Maciejem Stasińskim w GW 9-10 lipca. Za GN nr 29/2016 z 17 lipca br)
Ot i przykrość. Sądziłem, że nawet lewi działacze na starość dochodzą do jakiejś wiedzy. A tu klops! – Takie hasełko z podręcznika dla młodego agitatora.

Katolicyzm, właśnie dlatego, że jest prosty, niesie trud analizy, syntezy, wyboru i – to najtrudniejsze – realizacji w codziennej wędrówce przez życie.
P. Cimoszewicz (i inny czynny bądź emerycki aktyw) przecie nie jest już, chyba, zalzheimerowanym staruszkiem, aby nie być zdolnym do sięgania po wiedzę i do uruchomiania procesów myślowych. Bo zaniechanie może być źle widziane u Wrót. Nawet – a może szczególnie – kiedy stają tam włodarze.

***
Jakaś postępowa osoba wyraża publicznie pytanio-oburzenie: „Czy nigdy cywilizacja nie przekroczy granicy Odry. Czy na zawsze tam będzie się kończyć cywilizacja europejska? /…/”

Można rzec: Ależ paniusiu, ta „europejska”- wywodząca swój rodowód z bizantyjskiej - cywilizacja, nie raz przekraczała granice. Aby przypomnieć jedynie te nie tak znowu bardzo, bardzo dawne „przekraczania” - bo w 1939 r., kiedy czyniła to razem z inną – turańską ze Wschodu. Dobrze jest zdobyć jakiś szczątek wiedzy o historii i organizacjach życia zbiorowego – czyli cywilizacjach - w tym naszej – łacińskiej. I zastanowić się, dlaczego jest tak bardzo znienawidzona i kąsana przez przeróżne barbarzyństwa. Cóż, że wyedukowane już w pisaniu. I czytaniu. Dobrze byłoby ze zrozumieniem. I nie jedynie z postępowo słusznych biuletynów.
(Polecałbym ksiązki np. prof. Feliksa Konecznego.)

Niewykluczone, że masz szansę na dobry uczynek. Jeżeli to Twoja znajoma, pomóż bidulce. Wszak podobno na naukę nigdy za późno.

***


Oburzałeś się kokosami jakie podobno robią obecnie rządzący. Chyba podrzucono Ci jakąś fałszywkę (dywersja w szeregach?!?). Wszak Prezydent dostaje na rękę 16 tys. Premier 11.

Kolego, to pierwszy lepszy prezio czy inny wasz ekspert, dostaje konwulsji że śmiechu przy takich kwotach.  
,,Za 6 tys. to tylko jakiś idiota albo złodziej pracuje”, oceniła szczerze droga działaczka p. Bińkowska.
No i ci zabidzeni, się rozumie, musieli dorabiać wyprzedażami. Bez aukcji. I nie tylko majątku narodowego.

 

***

I tak to, w pogoni za bieżączką, gubione są gdzieś po drodze: Sprawność rozumu (nie mylić ze spryciulstwem), poczucie honoru oraz hart woli człeka prawego. W gorączkowym handlu codziennością, zanika pamięć Nieskończoności i determinacja w obronie duszy. Nie tylko własnej.

A jeżeli wciąż snujesz podejrzenia w „tym temacie”, przytoczę Ci jakże celne spostrzeżenie Francis`a Mauriaca: „Sądzimy, że Bóg nie słucha naszych próśb. W rzeczywistości to nie my słuchamy Jego odpowiedzi.”

za: www.katolickie.media.pl
facebook_page_plugin

Logowanie

Aktualności i publicystyka

Krzysztof Nagrodzki - Mianowanie na „ant…

Przyznaję - to już chodziło kilka lat temu, ale skoro ponownie wracasz Koleżanko do tych oskarżeń (Centrala każe?...)- przypomnijmy sobie.

15-04-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Zapraszamy na II Rzeszowski Bieg Trzeźwo…

Szczęść Boże Zapraszamy 1 maja br. do udziału w II Rzeszowskim Biegu Trzeźwości im. ks. Franciszka Blachnickiego. Organizatorami są: Katolickie Stowarzyszenie TABOR, Diecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości, Ruch Światło – Życie i Domowy...

10-04-2018 Aktualności

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Prostota i prostac…

Tak, to czasami bywa mylące. Ale nie aż tak bardzo, żebyśmy mieli alibi. Zatem spróbujmy raz jeszcze jakoś to ułożyć: Prostota to

07-04-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki - Pomiędzy „Hosanna…

Czy można nazwać krańcowe rozpiętości naszych ocen i decyzji poszukiwaniem egzystencjalnym, czy raczej uleganiem sezonowym „modom” światopoglądowym, lansowanym i narzucanym przed tutejszych akwizytorów, ogarniętym i zatrudnionych przez ukrytego, złowrogiego szefa…

30-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki- Wziątki polityczne

Nie Koleżanko, wiara nie jest li tylko sprawą prywatną. Z niej bowiem rodzą się idee, decyzje, postawy, czyny, oddziaływanie na rodziny, na społeczeństwo, na narody, na państwa.Ale przede wszystkim –...

25-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki - Z listów do przyja…

Czytam właśnie (już sporadycznie) pewien tygodnik - do nabywania którego egocentrycznie - przyznaję, ongiś Cię namówiłem - i zaczynam rozumieć, dlaczego Twoja wiedza jest nieadekwatna do naturalnych możliwości kojarzenia.

18-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

 Nie, nie, nie mam satysfakcji z bólu bliźnich, jeno konstatuję fakt z nadzieją, że to doświadczanie zrodzi mądrość. A przynajmniej zwielokrotni szanse.

11-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki - Spiski, spiski, sp…

Ale się narobiło! Polska i Polacy to czołówka spisku antysemitów. Tak przynajmniej ktoś mógłby sądzić, gdyby łykał jeno głupawki serwowane w mediach postępu. Również światowego.

03-03-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

 - Chroniczne !? Ano sam sprawdź i zastanów się, czy to o czym pisałem cztery lata temu: „Falowanie bieżączki”(1), „Drżączki bieżaczki (2), albo trzy lata wstecz w liście „Gorączki bieżączki”(3)...

23-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Człowiek, który w ekspresyjnej wypowiedzi, w rozdygotaniu polemicznym nie kojarzy, iż w dwu wypowiadanych po sobie zdaniach drugim przeczy pierwszemu - to osobnik specjalnej troski. Zatem powinien podlegać leczeniu a...

18-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

Zmiana od dawna zaklepanej nazwy: „Polskie obozy koncentracyjne/zagłady” na zgodne z prawdą: „Niemieckie, nazistowskie obozy” nie wywołała negatywnej reakcji w Niemczech - to było oficjalne godne przyjęcie. Zaskoczył natomiast rezonans...

13-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Interesy, interesy…

Trynd zależy od sezonu. Trzeba ścigać elementy antyproletariackie – się ściga; antysocjalistyczne – owszem; syjonistyczne - a jakże; ogólnie wsteczne – obowiązkowo; antysemickie – z gorliwością. Jeno recydywne antypolonizmy w...

05-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Antysemityzm na za…

- Ciągłe wciskanie, boć jakiś czas temu mieliśmy już okazję do zastanawiania się nad stanem lewych organizmów, a dokładniej osłabionych wobec rzeczywistości intelektów, kupujących i sprzedających byle co.

03-02-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Krzysztof Nagrodzki – Z listów do przyja…

No cóż Kolego, skoro uznałeś temat za alarmujący, nie mogę zostawić listu do zwyczajowej sobotniej korespondencji.

29-01-2018 Krzysztof Nagrodzki

Czytaj więcej

Nasz Patron

św. Franciszek Salezy
Nasz patron
św. Franciszek Salezy